Melyik a legnagyobb bálna?
A bálnák között valóságos óriásokat is találunk. A kékbálna pl. 33 m hosszúra is megnő, és 150 tonnát nyom. Ezzel a legnagyobb emlősállat, amely valaha is élt a Földön. A kékbálna borja születéskor 7 méteres. A 25 méteres hosszt is elérő barázdás bálnál és kb. 15 méteres közönséges hosszúszárnyú bálnák igazi óriásnak számítanak. Valószínű, hogy ilyen hatalmas termetű állat csak a tengerben fejlődhetett ki, mert itt a víz tartja fönn a testsúly jelentős részét. Ezek az állatok a régebbi időkben is fel-felbukkantak az európai partokon, és így már igen régen kalandos mondák születtek a titokzatos tengeri szörnyekről.
A szinte korlátlan növekedés azzal is magyarázható, hogy az ilyen hatalmas állatoknak gyakorlatilag nincsen természetes ellenségük. A cetek közül éppen a bálnák, tudományos nevükön a sziláscetek nőnek különösen nagyra, amelyeknek nincs foguk, s ezáltal semmiféle önvédelmi fegyverük. Igen szelídek, hiszen sosem kellett ellenségtől tartaniuk – egészen addig, míg az ember fel nem bukkant.
De nem minden cet óriási. Az egyik legkisebb a fekete-fehér színű Commerson delfin, amely a fogascetek közé tartozik. Dél-Amerika partjainak közelében él, hosszúsága nem haladja meg az 1,6 métert.
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|