Mik a delfinek?
A fogascetek egyik alrendjét a delfinek alkotják. „Flipper”-nek, a palackorrú tv-delfinnek köszönhetően világhírnévre tettek szert. Néhány fajuk csak a trópusi vizekben él, sokan közülük azonban valamennyi óceánt és tengert benépesítik. Az Északi-tengerben is élnek delfinek.
Jellemző rájuk a megnyúlt fej, a sarló alakú hátúszó és a karcsú test. Kitűnő és gyors úszók és igen intelligens lénynek számítanak. Számos fajuk csoportokat, úgynevezett iskolákat alkot, amelyeken belül meghatározott társas rend érvényesül. Nyilvánvalóan jól kidolgozott, hangokon alapuló kommunikációs rendszerrel érintkeznek.
A cetek közül egyedül a folyami delfinek élnek vizekben: például a Gangeszban, az Indusban, az Amazonasban, a La Platában és néhány kínai folyóban Ezek a vizek annyira zavarosak, hogy még az éles szemnek is kevés haszna volna bennük. Ezért az édesvízi delfinek látása elcsökevényesedett. Kárpótlásul azonban különösen bonyolult, hangvisszaverődésen alapuló tájékozódási rendszert fejlesztettek ki – ennek segítségével tájékozódnak, és kutatják fel a zsákmányt.
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|