Milyen szerepet játszanak a cetek a tengerek „háztartásában”?
Saját környezetükben a sziláscetek felnőtt korukra alig akad természetes ellenségük, ezért is olyan békés állatok. A zsákmányszerzést a táplálkozási lánc legalsó szeménél, a planktonoknál és a vizek apró élőlényeivel kezdik.
Egyes számítások szerint a bálnák (még vadászóik megjelenése előtt) évente kb. 300 millió tonna déli sarkköri krillt fogyasztottak el, tehát a teljes mennyiség felét. (A krill a fókák, a pingvinek, a halak, a polipok és egyéb tengeri élőlények számára is az egyik legfontosabb táplálék).
Hasonlóan drámai szerepet játszik az ámbráscet a mélytengeri lábasfejű állatok, a tintahalak életében. Az ámbrásceteken kívül alig van olyan állat, amely ebben a mélységben képes lenne vadászni rájuk. A gazdag kínálatot és az óceán nagyságát tekintve egyébként a fogascetek halfogyasztása gyakorlatilag jelentéktelen.
Túlhalászás mindig csak ott fordulhat elő, ahol az ember folytatja rablógazdálkodását, a maga korszerű halászati módszereivel.
Az érem másik oldaláról nézve a bálnák maguk is változatos életteret jelentenek más élőlények számára. Különösen a lassan úszó és a part közelében élő fajok (mint például a szürkebálnák) hatalmas bőrfelülete kínál helyet a színes tengeri élet sokféle képviselőjének. A kovamoszatokon kívül egy-egy bálnán a tengeri makkok és kacsakagylók (helytülő rákok) kisebb-nagyobb raja telepszik meg. Táplálékukat a vízből szűrik ki, és mozgó gazdájukkal újabb és újabb „vadászterületekre” vetik magukat, nem feltétlenül az első osztályú utasok modorában. Az ingola például szívásra hatalmas száját tapasztja a bálnára, az alig 3 cm hosszú bálnatetű pedig egy élősködő rákfaj, a rovátkolt tengeri makkok körül mászkál. Ezek a lények igazi paraziták, bőrrel, bőrrészekkel és valószínűleg ürülékkel is táplálkoznak, különösen kedvelik a sérülések és a testnyílások környékét.
Ám időnként megjelennek a tengeri madarak, ücsörögnek egy kicsit az úszó bálnán, és – hogy teljes legyen a kép – jóízűen lecsipegetik a parazitákat.
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|