Idomíthatók-e a delfinek?
A delfineket kb. 100 éve tartják fogságban. Már 1874-ben mesterséges medencében élt egy fehér delfin Bostonban, s engedte, hogy simogassák, és mutatványokat végzett.1912-ben egy New York-i akvárium delfineket mutatott be. 1938-ban nyílt meg a floridai St. Augustinben az első óceanárium: a delfinek hatalmas tömegeket vonzottak. A siker híre gyorsan terjedt, és ma már a világ minden táján számos delfinárium működik. Néhányukban a delfinek különböző fajai mellet (kardszárnyú, gömbölyűfejű, palackorrú, fehér és folyami delfinek) bálnák is élnek.
Az állatok a legkülönbözőbb mutatványokra is képesek. „Kosárlabdáznak” átugranak a medence fölé akasztott karikán, fejen állnak, farokúszón „járnak”, és engedik, hogy idomárjuk meglovagolja őket.
Az idomítás általában azzal kezdődik, hogy egyszer, amikor a delfin éppen úgy ugrik, forog stb., ahogyan ahhoz a mutatványhoz szükséges lesz, azt az idomár- rövid sípszót követően-hallal jutalmazza. Kis idő múlva a delfin összeköti a mozdulatot, a sípszót és a jutalmat. Ekkor az edző már bonyolultabb számokra térhet át.
Ha például a karikaugrást akarja begyakoroltatni, a karikát a vízbe lógatja, s amint a delfin véletlenül keresztül úszik rajta, sípol és jutalmazza. Ezután fokozatosan egyre magasabbra emeli a karikát.
Sajnos a fogságban a delfin nagyon könnyen megbetegszik, ezért a delfináriumok állatállományát rendszeresen új állatokkal kell kiegészíteni. Ilyenkor körbefogják a kiszemelt példányt, nagy lyukú hálóval bekerítik, óvatosan a partra húzzák, és ráemelik egy puha matracra. Innen helikopterrel vagy repülővel szállítják a rendeltetési helyre. Ott először egy speciális vízmedencében megfigyelés alatt tartják őket. Vannak egyedek, amelyek egyáltalán nem bírják a fogságot – ezeket újra visszahelyezik a tengerbe.
Nagyon sok állat már elejtése közben vagy még az úton elpusztul az átélt sokk, a stressz vagy a túlhevülés miatt: hiányzik számukra a vérkeringésüket hűtő víz, izzadni pedig ezek az állatok nem tudnak.
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|