Barátai-e a delfinek az embereknek?
A görög szájhagyomány az alábbi történetet őrizte meg az ember és a delfin kapcsolatáról: „Egy Koiranosz nevű férfi halászokkal találkozott, s ezek éppen azon voltak, hogy megöljék a hálójukban vergődő delfint. Koiranosz lebeszélte őket erről, s miután pénzzel kártalanította a halászokat, a delfint visszaengedte a tengerbe. Rövid idővel később Koiranosz Mikonosz szigeténél hajótörést szenvedett. Mindenki elpusztult, egyedül Koiranosz marad6t életben. Egy delfin mentette meg úgy, hogy kivitte a partra.” Régi római és polinéz legendákból, de saját évszázadunkból is ismerünk jó néhány olyan történetet, amelyben delfinek segítették a bajba jutott embert. Az amerikai „Natural History”című folyóiratban például 1943-ban így számol be egy floridai esetről: „Egy asszony fürdőzés közben elveszítette az eszméletét, később már csak annyit érzett, hogy valaki erőteljesen meglökte és partra tolta – egy delfin.” Hasonló módon szokták segíteni a delfinek beteg vagy megsebesült fajtársaikat, amikor megtámasztják őket, hogy azok a felszínen levegőt vehessenek.
Az ámbráscetek megtámadott vagy sebesült fajtársaikat gyűrű alakban körülveszik, s ún. „margaréta alakzatot” vesznek fel. Számukra ez manapság végzetes lehet, mert ebben a helyzetben a bálnavadászok egyenként ki tudják lőni az állatokat.
Az évszázados mészárlások ellenére a bálnák és a delfinek nem veszítették el bizalmukat az ember iránt, bár tanultak a szörnyű tapasztalatokból, és ma már nem úsznak olyan közel a hajókhoz, mit korábban.
Kalifornia partjai mentén bálnalesre viszik a nyílt tengerrel, ahol vándorlásuk közben figyelhetik meg a szürkebálnákat.
Az antik mondák gyakori témái a delfinek, akik – a legenda szerint – sokszor segítették a halászokat munkájukban Awenir Tomilin szovjet bálnakutató egy orosz halászhajó és egy delfin különös találkozásáról számol be. A delfin véletlenül belekerült a halászok hálójába, de szabadon engedték. Néhány nap múlva a megmentett állat visszatért a hajóhoz, és újra meg újra bukfenceket hányt a levegőben, mintha fel akarná hívni valamire a figyelmet. Hogy mire, arra akkor jöttek rá a halászok, amikor bekapcsolták a „visszhangrévkalauzt”, az echo-lokációs radarjukat. Ez a készülék a radar elvén működik, és segít a halrajok bemérésében. Ott, ahol a delfin táncolt, a műszer hatalmas halrajt jelzett!
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|