Hogyan jönnek világra a bálnaborjak?
A nagy bálnák többsége kb. 6 éves korában válik ivaréretté. A nőstények ekkortól kezdve kétévenként szülnek egyetlen borjat (az ikrek rendkívül ritkák). A párzást hosszúra nyújtott, gyengéd udvarlás és szerelmi előjáték előzi meg. Az állatok a testükkel és mellúszóikkal simogatják egymást, miközben játékosan harapdálják egymás száját vagy farokúszóját. Fajtól függően 10-16 hónapos vemhességi idő után születik meg a borjú.
A nagy bálnák születését a természetben még senki sem figyelte meg. Az a kevés ismeret, amit erről a víz alatt lejátszódó eseményről az ember megszerzett, kizárólag a fogságban élő nőstény fogascetek megfigyeléséből származik. Valószínű, hogy amikor megkezdődnek a vemhes anya első fájásai, a bálnacsapat többi nősténye körülveszi és védelmet nyújt neki. A borjú a farokúszójával jön a világra (szinte az összes szárazföldi emlőssel és az emberrel szemben, ahol a fejfekvéses szülés a normális). A köldökzsinórt nem harapják el, magától elszakad, amikor az újszülött elkezd szabadon úszni. Az anya óvatosan a víz felszínére tolja, és a kisbálna ekkor vesz életében először levegőt.
Mihelyt megszületik a borjú, azonnal önállóan kell mozognia a vízben. Bár még körülbelül egy évig anyatejet szopik, és az anyja közelsége bizonyos védelmet jelent számára az ellenséggel szemben, az újszülöttnek azonnal együtt kell úsznia a többiekkel. Igaz, a kékbálna- borjú 7 méterhosszú és mintegy 2000 kg-ot nyom, így nem kell túl sok ellenségtől tartania nagy bálnák többsége kb.6 éves korában válik ivaréretté. A nőstények ekkortól kezdve kétévenként szülnek egyetlen borjat (az ikrek rendkívül ritkák) .A párzást hosszúra nyújtott, gyengéd udvarlás és szerelmi előjáték előzi meg. Az állatok a testükkel és mellúszóikkal simogatják egymást, miközben játékosan harapdálják egymás száját vagy farokúszóját. Fajtól függően 10-16 hónapos vemhességi idő után születik meg a borjú. A nagy bálnák születését a természetben még senki sem figyelte meg. Az a kevés ismeret, amit erről a víz alatt lejátszódó eseményről az ember megszerzett, kizárólag a fogságban élő nőstény fogascetek megfigyeléséből származik. Valószínű, hogy amikor megkezdődnek a vemhes anya első fájásai, a bálnacsapat többi nősténye körülveszi és védelmet nyújt neki. A borjú a farokúszójával jön a világra (szinte az összes szárazföldi emlőssel és az emberrel szemben, ahol a fejfekvéses szülés a normális). A köldökzsinórt nem harapják el, magától elszakad, amikor az újszülött elkezd szabadon úszni. Az anya óvatosan a víz felszínére tolja, és a kisbálna ekkor vesz életében először levegőt. Mihelyt megszületik a borjú, azonnal önállóan kell mozognia a vízben. Bár még körülbelül egy évig anyatejet szopik, és az anyja közelsége bizonyos védelmet jelent számára az ellenséggel szemben, az újszülöttnek azonnal együtt kell úsznia a többiekkel. Igaz, a kékbálna- borjú 7 méterhosszú és mintegy 2000 kg-ot nyom, így nem kell túl sok ellenségtől tartania.
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|