Mennyi ideig marad a kisbálna a mamájánál?
A cetek közül a kistestű delfinek átlagosan 4, az ámbráscetek 13 hónapig szoptatják a6z újszülötteket. A csecsbimbókat anya hasán elhelyezkedő bőrredők között rejtőznek és csupán a tej feszítésétől bújnak elő. Szopáskor a cetborjak az anyjuk hasa alá merülnek, szájukba veszik az egyik, csecsbimbót és a nyelvükkel a szájpadlásukhoz nyomogatják, s így szívják ki a tejet. A bálnák és a delfinek tejében sok a zsír fehérje és az ásványi anyag. Kiemelkedően magas a tej zsírtartalma elérheti a 46 %-ot (a tehéntej 5 zsírt tartalmaz).Ettől a borjak igen gyorsan növekednek hónapos korára a például a kis kékbálna 9 métert nő és naponta kb. 100 kilóval gyarapodik. Ez idő alatt megvastagszik a bőr alatti zsírpárna, amelyre már néhány hónapos korában lesz a hideg sarkköri tengerben.
Az újszülött bálna kezdetben mindig lassan úszó anyja közvetlen közelében marad. Csak néhány héttel később távolodik el tőle, egy-egy rövid kirándulásra. Idővel megtanul forogni, háton feküdni és a vízből kiugrálni.
Mielőtt a bálnák vándorútra kelnének, az anyák gyakoroltatják borjaikkal a gyors és kitartó úszást. Hogy a bálnaborjak nyáron, a sarkköri tengerekben szintén planktonnal vagy krillel táplálkoznak-e, azt nem lehet tudni. Inkább az a valószínű, hogy még szopnak. Anyjuk eközben a zsírtartalékokat tölti fel, és készül a következő vemhesség. Amikor ismét visszatérnek Kalifornia meleg vizeibe, a bálnamama elválasztja a kisborjat.
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|