Miért kerülnek a delfinek időnként a parti fövényre?
Minden évben olvashatjuk az újságokban, hogy néhány tucat delfin a parti fövényen rekedt. Főleg Észak-Amerika keleti partvidékén, valamint Ausztrália és Új-Zéland partjainál vannak olyan szakaszok, ahol szinte egész delfiniskolák kerülnek újra és újra a sekély vízbe. 1970-ben az új-zélandi Okita strandon két órán belül 59 nagy ámbráscet került a partra. Ugyanez év januárjában Florida előtt 150 kardszárnyú delfin került a part közelébe, ahol azután el is pusztult.
Az ilyen katasztrófák színhelyei a sekély, víz alatti homokos zátonyok. A sekély iszappadok és zátonyok csak csekély visszhangot adnak, így a delfinek hangjelző rendszere nem tud időben riasztani. A gömbölyűfejű delfinekkel nagyon gyakran történik meg ez a katasztrófa. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy a gömbölyűfejű delfinek különösen szoros társas együttlétben élnek. Ha a sekély part közelében akár egyetlen állat is megijed, és menekülésszerűen úszni kezd a szárazföld felé, a többiek vakon követik.
Ha már fennakadtak az iszapban a homokon, akkor nincs visszaút: már nem tudnak lebegni a vízben testük szinte összeroskad saját súlyuk alatt, tüdejüket nem tudják újra felfújni, és ennek következtében rövid időn belül megfulladnak.
Forrás: Bálnák és delfinek című könyv
|