A csalánozók osztályozása
A csalánozókat négy osztályra, valamint számos rendre és családra osztják a törzset régen Coelenterata néven ismerték, és gyes szerzők ma is ezt használják. Sok fajuk ma még nincs leírva.
Virágállatok (Anthozoa)
Mintegy 600 faj
E telepes vagy magányos polipok változatos formájúak, és nincs medúzaalakjuk. A nyolcosztatú korallok (lágykorallok, legyezőkorallok és tollkorallok) tollas tapogatóinak száma nyolc; a hatosztatú korallok (köztük a kőkorallok és a tengerirózsák) tapogatóinak száma hat vagy ennek többszöröse. A Ceriantipatharia alosztály polipjainak tapogatói nem ágaznak el.
Kehelyállatok (Scyphozoa)
Mintegy 200 faj
A többnyire szabadon úszó medúzák teste harang vagy csésze alakú, amelyről tapogatók csüngenek alá. Az alul nyíló száj széle nyúlványokat (szájkarokat) képez.
Kockamedúzák (Cubozoa)
Mintegy 16 faj
E medúzák harangja kocka alakú, négy lapított oldallal és kupola alakú csúccsal. Négy tapogatójuk vagy tapogatócsoportjuk van, mindegyik sarkon egy. Többségük csalánsejtjeinek mérge nagyon erős.
Hidraállatok (Hydrozoa)
Mintegy 2700 faj
E zömmel telepes csalánozók gyakran növényekre hasonlítanak. Néhány fajuknak szilárd váza van és korallra hasonlítanak; mások telepei a felszínen lebegnek, akár egy medúza. A legtöbb fajnak van szabadon úszó medúzalakja.
Forrás: Az Óceán című könyv
|